a

Povídání o józe a jiných věcech

a

Poslední příspěvky

Spokojená a uvolněná chodidla

 

Nohy jsou základ. Na nich to vše stojí. 🙂 O tom žádná. Proto je důležité, aby byla chodidla správně postavená a tvořila nám stabilní oporu, od které se pak odvíjí zdravý a bezbolestný postoj celého těla. Aby mohly být nohy dobře nastavené, musí být i uvolněné. Na videu si ukážeme, jak tuto důležitou část našeho těla uvolnit během chviličky. Zaměříme se na protažení kotníků, nártů i plosek a nakonec uvolňující masáž.

Nezapomínejme na péči o nohy

Když si uvědomíme, že nás nohy nesou třeba celý den při túře v náročném terénu, nebo při pobíhání po městě na tvrdém asfaltu nebo dlažbě, nemůžeme jim upřít velkou službu, kterou pro nás dělají. Tolik váhy na tak malé ploše. Právě proto bychom jim měli věnovat patřičnou a pravidelnou péči. Tak samozřejmou s jakou se staráme třeba o pleť. 🙂

Vhodné botky – půl zdraví

Důležitou roli také samozřejmě hraje vhodná a kvalitní obuv. V dnešní době se velmi rozšířil trend barefoot obuvi, která našemu chodidlu umožňuje přirozený pohyb. I zde je ale třeba být na pozoru, pokud máme např. plochou nohu. V “bosé” botce opravdu musíme umět nohu správně nastavit, jinak si můžeme ještě více ublížit. Je třeba nohu pro tento styl chůze potrénovat, pokud na ni nejsme zvyklí. Pro zdravou chůzi ale nemusíme nutně mít boty s nálepkou “barefoot”. Co by ale měla bota našim nohám minimálně umožnit, je prostor pro prsty, kdy s nimi můžeme hýbat a “odrážet” se od nich při chůzi. Boty se zužující se špičkou nebo dokonce na vysokém podpatku jsou pro naše prsty zátěž, na kterou chodidlo není anatomicky uzpůsobeno. Potřebujeme prsty terén pod námi “chápat” a uchopovat, aby se mu noha mohla přizpůsobit. Ani ponožky by neměly být moc těsné. Noha v botě na vysokém podpatku se chová jinak, než by měla. Musí vybalancovat tíhu celého těla, která se koncentruje do špičky, což v důsledku způsobuje i změnu úhlu v kolenním a kyčelním kloubu. Tyto změny se promítají i do ramen a krční páteře. Vypadá to tedy jako banalita, ale jedná se o vyosení a změnu postoje celého těla.

Občasné obutí podpatků nám moc neublíží, ale neměla by to pro nás být nejčastější obuv. Čím nižší podpatek, tím lépe pro nás. 🙂 Ostatně podívejte se sami na tuto pěknou grafiku.

 

Infografika od Belinda Ivey

test test

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Your comment...NameE-mail