a

Povídání o józe a jiných věcech

a

Poslední příspěvky

Blahodárné účinky jógy, která je skutečně podle vašich potřeb

Jedna známá mi řekla, že by se józe ráda začala věnovat, ale necítí se dobře ve skupině cizích lidí, když “tu jógu vlastně neumí”. Nejdřív by se to chtěla někde naučit, aby pak mohla chodit na veřejné skupinové lekce.

Pokud jste začátečník, můžete hledat lekce pro začátečníky, ale jakýkoliv klidnější styl jógy (nejen pro začátečníky) pro vás bude i tak přínosný a budete stíhat sestavu ásán. Pokud se i přesto necítíte na skupinovou lekci, můžete na začátku zvolit cestu individuální lekce, kdy má lektor prostor jen pro vás.

Soukromé lekce mám moc ráda a užívám si je. Pozornost můžu věnovat jen jednomu klientovi, lekci přizpůsobit jeho potřebám a aktuální náladě. Takové lekce mají jinou energii a atmosféru než veřejné skupinové, kde se účastníci mění. Pokroky jsou s individuálním plánem vidět během pár týdnů a to je velmi silná motivace.

Lekce 1:1 má velký potenciál v prostoru, který klientovi můžu věnovat. Mým cílem je předat mé zkušenosti tak, aby si je každý sám prožil a byl schopný sám poznat, co mu dělá dobře a co mu pomáhá. V ideálním případě už postupem času korekce není třeba a společné úsilí tak splnilo svůj smysl.

Pro koho je soukromá lekce vhodná?

S klidným svědomím můžu říct, že opravdu pro každého, protože individuální přístup je vždy nesrovnatelný s tím, když vám může lektor při skupinové lekci věnovat jen zlomek své pozornosti. Říkali jste si někdy během lekce, “kdyby to tak vysvětlil/a jinak, podrobněji, pomaleji, abych chápal/a, jak mám vlastně pozici zaujmout”?

Kdy má smysl uvažovat o soukromé lekci?

 1. Nemáte s jógou zatím žádnou zkušenost a záleží vám na tom, abyste se nejdříve správně naučili základy. Necítíte se na to rovnou “skočit do vody” s ostatními pokročilejšími ve studiu. Na začátku může být náročné stíhat tempo s ostatními.
 2. Necítíte se na společné cvičení s cizími lidmi. Nedaří se vám v takové atmosféře uvolnit.
 3. Nemůžete se ubránit srovnávání vaší a sousedovy pozice a gymnastické výkony lidí kolem vás vás frustrují.
 4. Chcete “oprášit” správné pohybové vzorce, aby vaše tělo opět pracovalo s vámi a ne proti vám.
 5. Máte zdravotní problém, který vás limituje v praxi na skupinových lekcích nebo se po delší odmlce vracíte ke cvičení a potřebujete vytvořit plán na míru v souladu s vaším aktuálním fyzickým a zdravotním stavem.
 6. Chodíte na otevřené skupinové lekce, ale máte řadu otázek, které při hodině není čas zodpovědět.
 7. Máte nepravidelný pracovní režim a časově se nevejdete do lekcí, která nabízejí studia.
 8. Chcete cvičit doma nebo v práci.
 9. Chcete svoji jógovou praxi prohloubit, a v klidném a bezpečném prostředí skutečně vnímat prožitek jógové praxe, napojit se na dech, obrátit pozornost dovnitř do sebe.
 10. Chcete se hýčkat a dopřát si čas, kdy se lektor věnuje jen vám a cítíte na sobě brzy pokroky.

Individuální program nás může v praxi opravdu velmi posunout, odhalit nesprávné provádění pozic, špatné držení těla a pomůže aktivovat správné pohybové vzorce. Když tohle vše dohromady pěkně funguje, tak najednou cítíme, že je nám v těle dobře, že ustoupily dlouhodobé bolesti, a že můžeme volně dýchat.

Můžeme si dopřát individuální hodinu pravidelně, třeba i častěji než 1x týdně, pokud víme, že se sami k pravidelné praxi nepřinutíme. U dlouhodobé soukromé lekce navíc bývá možnost využít zvýhodněných cenových balíčků. Má smysl, i když si soukromou lekci dopřejeme jen jednou za čas, abychom si zopakovali základy nebo se třeba zaměřili na konkrétní oblast, která nám není jasná.

Přínosy individuální praxe

 • individuální přístup je v naší praxi nejúčinnější
 • zaměříme se na vaše cíle a motivaci
 • skladba lekce a délka relaxace jsou podle vašich aktuálních možností a přání
 • asistence v pozicích a modifikace ásán je podle vašich možností
 • nikam nemusíte jezdit, přijedu za vámi domů nebo do práce
 • soukromí – bezpečné a ničím nerušené prostředí
 • rychlé pokroky a úleva od bolesti

Před první lekcí společně probereme, jaká jsou vaše očekávání, představy a na co se chcete zaměřit, abyste si z individuálního programu odnesli to, co potřebujete.

Nejste si jistí, jestli je individuální cvičení pro vás ideální volba? Napište mi nebo zavolejte a probereme možnosti, které jsou pro vás nejvhodnější.

test test

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Your comment...NameE-mail