a

Povídání o józe a jiných věcech

a

Poslední příspěvky

 
a

O mně

Moje cesta k józe

Nikdy jsem nepatřila mezi sportovce. Naopak jsem byla vždy spíš línější a „sport“ realizovala při pěších túrách. To mě zase bavilo moc. Pravidelnému pohybu jsem se vyhýbala a jako většina z nás skončila u sedavého zaměstnání. Všechno špatně.

Brzy mě začaly trápit bolesti zad, migrény, měla jsem špatné držení těla… Tomu všemu nepomáhal ani stres v práci. Sociální podnikání s cílovou skupinou osob se zdravotním postižením mi dávalo hluboký smysl a sledovala jsem, jak důležitá a přínosná taková práce je. Jenže byla také hodně psychicky náročná. Neuměla jsem se od práce odstřihnout, zklidnit se a skutečně relaxovat. Potřebovala jsem ten přetlak někde vypustit.

No a tehdy mi přišla podruhé do cesty jóga. Setkala jsem se s ní už na základní škole. Tehdy jsem jí ale ani zdaleka neuměla ocenit a chápat. Po pár lekcích jsem to zabalila s dojmem, že to není pro mě.

Nicméně jsem tomu dala po letech znovu šanci. Měla jsem hned na začátku štěstí na úžasnou učitelku, která mě zásadně ovlivnila svým vřelým a empatickým přístupem. Vzbudila ve mně lásku a úctu k józe.

Po první lekci mi bylo jasné, že tohle je ta cesta, po které chci jít. Na 60 minut jsem byla schopná opravdu vypnout zmatenou změť mých myšlenek a soustředit se jen na to, kam mám dát ruku a nohu. Ásány jsem neznala a nestíhala tempo skupiny. Přesto jsem odcházela „ve své kůži“, ve které jsem se cítila skvěle. NIC mě nebolelo. Tak jsem se vracela znovu a znovu.

Na jejích lekcích jsem pochopila, jak důležité je, abychom byli mezi lektory vybíraví. Ne každý nám sedí, ne každý na nás působí tak, jak to v daném období potřebujeme.

Proto hledejme a zkoušejme různé lekce, přístupy, styly. Je to fajn zkušenost, kdy se dozvídáme nové věci i o sobě.

... a k vedení lekcí

Jóga je dokonalý systém. Nepřestává mě fascinovat, jak blahodárný vliv na člověka má. Vedle změn v našem fyzickém těle začneme pociťovat vliv na emoční tělo a všimneme si, že praktikujeme i „jógu mimo podložku“. Zjistila jsem, že chci vědět víc a být schopná si sama pomoci od různých neduhů. Pamatuji si, že to bylo v pozici prasarita padottanasana (předklon v širokém stoji rozkročném), kdy mi prvně proběhla hlavou myšlenka, že bych třeba jednou mohla jógu předávat dál.

Po absolvování instruktorského kurzu jsem věděla, že to je opravdu jen začátek. Devět víkendů nemůže zvládnout vše do hloubky obsáhnout. Studium je to na celý život. Vystudovala jsem tříletý obor Jógová terapie na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK pod vedením PhDr. Jiřího Čumpelíka, Ph.D. a řady dalších odborníků, což zásadně ovlivnilo můj přístup k jógové praxi, vedení lekcí a k hlubokému respektu k moudrosti našeho těla. Mám velkou důvěru v terapeutické účinky jógy, proto mě moc baví se dále v tomto oboru vzdělávat.

Získané znalosti ze studia předávám dál na svých lekcích. Nabíjí mě energie a atmosféra při společné praxi. Moc mě těší možnost vytvářet prostor, do kterého můžete alespoň na hodinku odběhnout od každodenního shonu a ponořit se do sebe. Pohled do spokojených tváří na konci lekce je pro mě hřejivou odměnou.

Jóga mi od roku 2015 zlepšuje kvalitu života. Budu moc ráda, když budu moct k této změně přispět i u vás.

Studium a certifikáty

Jógová terapie

2019 – 2022 studium Jóga a jógová terapie FTVS, UK (750 hodin) – studium zakončeno osvědčením I. třídy (licence A)

Jóga

2022 workshop Jóga nidra – antar mauna, prátjahára a mozek s Václavem Krejčíkem, Power Yoga Akademie

2022 workshop Jóga nidra – didaktika a psychologie s Václavem Krejčíkem, Power Yoga Akademie

2022 workshop Funkční mapa chodidla s Adélou Kišš, Adapt

2020 víkendový kurz Yin jógy s Veronikou Carmanovou, Škola Karma Yogy

2019 seminář Inverzní pozice s Martinou Korálovou, Dům jógy

2019 workshop Asany z pohledu fyzioterapie s Kateřinou Michálkovou, Jógovna

2018 workshop Asistence v pozicích s Kristýnou Jakubíkovou, Dům jógy

2018 seminář Jóga pro seniory s Věrou Vojtěchovou, Dům jógy

2018 víkendový seminář Cvičení pro zdravá záda s Lenkou Oravcovou, Dům jógy

2018 Instruktorský kurz – trenér II. třídy se specializací Hatha jóga (200 hodin), Yoga4Yogi – RYS 200 (Yoga Alliance)

Co ještě?

Mám moc ráda…

stav těla a mysli po jógové praxi

aromaterapii

dorty

mluvené slovo

knihu s čajem

pohled do korun stromů

projekty, které se nebojí měnit svět k lepšímu

výlety

chrpy

Řekli o mně

a

Ksenia

"Důvodem pro individuální lekce byly bolesti zad, ochablé svalstvo - jógu jsem cvičila dříve a vím, že pro mě to bylo velice přínosné. Milý a pozorný přístup, ochota a snaha přizpůsobit hodinu aktuálnímu stavu a potřebnostem cvičence."

Antje

"Co se změnilo v mém životě za dobu, kdy se pravidelně potkáváme na lekci? Sice doma necvičím, ale někdy pozoruji, že přece nějaký pohyb z lekcí dělám v běžném životě. Víc na sebe dbám."

Andrea

"Hlavním důvodem pro pravidelnou lekci jógy byla bolest zad, chuť pravidelně cvičit, zbavit se stresu, zůstat fit. Mám na cvičení závislost :-), vždy se těším na pravidelné cvičení v pátek. Cítím se líp, i záda méně bolí."

Jana L.

"Bára je pohodová lektorka, která sice dokáže i všechny ty "hadí" pozice, ale umí přistupovat k lekci velmi citlivě a ani začátečník se s ní necítí trapně. Pomohla mi i se zaměřením na mé konkrétní problémové oblasti - s pozitivním efektem. 😉"

Monty

"Během svý jógový praxe jsem narazil na spoustu lektorů, ale forma "vedení" Báry patří k těm nejpříjemnějším. Na svoje žáky se dokáže citlivě naladit, lekce probíhají v odpovídajícím tempu a s jejím popisem asán se ani naprostý začátečník neztratí. Dny zahájený cvičením s Barčou mají zvláštní hloubku a jsou naplněný klidem." 😊🙏🏻

Helča

"Bára je naprosto úžasná...díky ní jsem našla lásku k józe 🙂 Navíc mi připravuje hodiny přímo na míru s ohledem na moje zdravotní omezení....co víc si přát!" ❤️