a

Povídání o józe a jiných věcech

a

Poslední příspěvky

Uvolnění zápěstí a prevence před syndromem karpálních tunelů

V jógových pozicích často využíváme oporu rukou. Pokud si ruku na podložce nastavíme nesprávně, tak vyvíjíme nepřiměřený tlak na zápěstí a dokonce i na lokty a ramena. Je důležité, aby se zapojily správné svalové řetězce, které pro oporu potřebujeme.

Jóga zná pojem HASTA BANDHA (= zámek ruky). Jednoduše jde o správné nastavení ruky, o kterou se opíráme v pozicích jako je střecha, kočka, prkno, nebo třeba v balančních pozicích na rukou (vrána, stoj na rukou ad.). Ruka zde tvoří základní oporu, jejíž kvalita se odrazí do podoby celé pozice a projeví se i na tom, jak se v pozici cítíme.

Možná je vám známý pocit, kdy vás ze střechy (psa hlavou dolů) bolí ruce – zápěstí. Není to tím, že by vaše ruce byly slabé, jen nejsou správně využité. Za předpokladu, že máme zápěstí a ruce jinak zdravé, je to špatným nastavením opory. Pokud špatné rozložení ruky na podložce opakujeme několikrát za lekci nebo dokonce několikrát týdně, riskujeme zranění. Vždyť na ruce v těchto pozicích přenášíme velký podíl váhy celého našeho těla. Proto je opravdu důležité dlaně i prsty neopomíjet.

Ve videu si ukážeme jak správně ruce nastavit a jak můžete během pár minut denně zápěstí protáhnout a uvolnit. Předcházíte tak bolestem a vzniku syndromu karpálního tunelu. Na tento syndrom často trpí lidé dlouho sedící u klávesnice. Takže na své ruce dávejte pozor a jdeme na to! 🙂

test test

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Your comment...NameE-mail