a

Povídání o józe a jiných věcech

a

Poslední příspěvky

Co by měla mít vaše jógamatka navíc?

Možná právě teď přemýšlíte nad koupí jógamatky a nevíte podle čeho se rozhodovat. Faktorů, podle kterých se rozhodujeme může být celá řada. Na co bychom ale neměli zapomenout, je samotný materiál. Volbu jiné než environmentálně šetrné podložky si už ani neumím představit. Při cvičení jsme ve velmi blízkém kontaktu s povrchem podložky, který vždy nemusí být zdravotně nezávadný a můžeme tak vdechovat toxické látky, ze kterých jsou některé vyrobené.

Vybrala jsem pro vás výrobce, kterým není lhostejný vliv jejich produktů na životní prostředí a zákazníka. Naštěstí je dnes na trhu velká nabídka jógamatek, které jsou vyrobené z recyklovaných nebo dokonce 100% přírodních materiálů, a tak jsou zdravotně nezávadné i pro naše tělo. V nabídce jsou kvalitní podložky s dlouhodobou životností a řada z nich je zcela biodegradabilních.

Podle čeho vybírat podložku na cvičení?

Záleží vždy na tom, jaké máte na podložku požadavky a jaký s ní máte záměr. Popřemýšlejte nad tím…

jestli si ji budete nosit s sebou na lekce nebo na ní budete cvičit jen doma

Pokud vás bude často doprovázet, tak není úplně šikovné kupovat si tlustou podložku (5 a více mm) – bývají dost těžké a nošení celý den vás může brzy omrzet. Co je naopak velká výhoda tlusté podložky, je že je měkká, a proto komfortní pro klouby – výborná pro jin jógu, terapeutickou, jemnou i hatha jógu. Někdo může mít klouby hodně citlivé a silná podpora mu tak může velmi zpříjemnit praxi. V případě, že ji budete rozbalovat jen doma, to může být ideální volba.

jestli s ní budete chtít cestovat

Na cesty můžete vybírat z tenkých podložek (od 1 mm), které se krásně vejdou i do příručního zavazadla nebo dokonce do kabelky. Po složení mohou být velké jako středně velká kniha. Jsou lehoučké a v podstatě slouží jako tenká vrstva, abyste neklouzali nebo necvičili přímo na zemi, což vždy nejde úplně pohodlně (kluzký, mokrý, sypký, nečistý povrch). Jeden milimetr ale opravdu není mnoho, takže to nemusí ocenit vaše klouby. Tenkou podložku si proto můžete rozprostřít i na jiný měkčí povrch nebo na zapůjčenou podložku ve studiu, pokud chcete cvičit na vlastní.

jakému stylu jógy se věnujete a jestli vám na většině podložek kloužou ruce

Když se trochu zapotíme, může nám to na podložce klouzat – zvláště u dynamické jógy (ashtanga, vinyasa, power, hot). Můžeme klouzat ale i při klidné hatha józe, pokud se třeba zdržíme ve střeše/psovi hlavou dolů. Mně osobně klouže většina podložek. Pokud jste na tom podobně, tak určitě stojí za to si podložku nejdříve vyzkoušet, jak funguje vám. Ideální je podívat se kolem sebe u ostatních jogínů, přátel, v obchodě a podložky si “osahat”. Koupě jógamatky může být poměrně nákladná záležitost. Důkladná rešerše se tedy určitě vyplatí. Jestliže v pozicích na podložce kloužeme, tak zapojujeme úplně jiné svalové skupiny, než bychom měli jen proto, abychom se v pozici “nerozjeli” do všech stran. Nejen, že nám taková zkušenost znepříjemní praxi, ale navíc nám neumožňuje provést ásány správně. V ásáně bychom měli být fyzicky i psychicky uvolnění.

Pozor, výrobci často deklarují, že podložka neklouže. Většinou se tím ale myslí, že neklouže po zemi, což je ale také důležitý faktor.

materiál, ze kterého je vyrobená

Ekologicky šetrný materiál doporučuji proto, že by nám náš dopad na životní prostředí neměl být lhostejný, ale určitě i kvůli zdraví. Levné plastové podložky mohou obsahovat ftaláty, toxická lepidla a jiné škodlivé látky. Na podložku často pokládáme i obličej. Eko podložky jsou často z kaučuku, juty, recyklovaných nebo biodegradabilních materiálů. “Plastové” podložky – nejčastěji z PVC – navíc při trochu dynamičtější lekci bývají kluzké.

Jaká jógamatka se mi osvědčila?

Tohle není reklama, jen ráda předávám osvědčené tipy, které vám mohou ušetřit čas a peníze za nepovedené nákupy. 🙂

Mně se velmi osvědčila oboustranná kaučuková podložka od Lululemon (3 mm). Nekloužu na ní ani při velmi dynamické lekci – pro mě velmi důležitý benefit. Je trochu těžší (1,7kg), takže se při celodenním nošení může pronést. Mám ji čtvrtým rokem a je pořád ve skvělém stavu. V některých recenzích se objevovalo, že se podložka začala drolit. Možná to byl nějaký nepovedený kousek. Já takovou zkušenost ale nemám a jsem s ní opravdu moc spokojená.

Lululemon

Na cesty a do studia si nosím tenoučkou cestovní podložku Jade Voyager od JadeYoga. Podložka má tloušťku jen 1,5 mm. Nosím ji na lekce do parku i do studia. Pokud je podlaha moc tvrdá, tak si ji podkládám zapůjčenou podložkou. Tato jógamatka neklouže – až na výjimku opravdu hodně teplých dnů, kdy už bychom klouzali na všem. Je skladná a velmi odolná. I po 3 letech téměř každodenního používání a po mnoha cestách se stále drží ve skvělé formě. Myslím, že ještě dlouho bude. Výrobce této kaučukové podložky navíc za každý prodaný kus zasadí strom.

Jade Voyager

Podložky, které jsem ještě osobně nevyzkoušela, ale vypadají velmi dobře

A tady už vám přináším výběr ekopodložek v různých cenových kategoriích i tloušťkách.

  • Ekologické kaučukové a korkové podložky české značky Aryama
  • Podložka z jutových vláken a pryskyřice Bodhi Jute Pro – může klouzat při dynamické józe
  • Designové podložky z mikrovlákna a kaučuku českého výrobce DHAARA 
  • Kaučukové nebo korkové podložky českého výrobce Korkie
  • Řada ekologických podložek Manduka

Do environmentální šetrnosti/zátěže výrobku ale nesmíme zapomenout započítat i místo výroby a následnou dopravu k zákazníkovi. I “superpřírodní” jógamatka, která k nám cestuje přes půl světa zanechává stopu. Je dobré si všechny aspekty zvážit a rozumně vše vyhodnotit. Na druhou stranu podložka z přírodních materiálů, která k nám cestuje přes Atlantik, ale vydrží dlouhé roky (někomu třeba celý život – podle intenzity praxe), má snad trochu menší “karmickou zátěž”. 🙂 Vždy jsou tu ale ještě lokální výrobci.


Co se osvědčilo vám? Máte svojí oblíbenou podložku, kterou už nepustíte z ruky? Budu ráda, když se s námi podělíte v komentáři.

test test

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Your comment...NameE-mail